Quantcast
Channel: Routery, switche, serwery i zasilacze - TopItRoutery, switche, serwery i zasilacze - TopIt | Routery, switche, serwery i zasilacze - TopIt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Jakie znamy sposoby wirtualizacji urządzenia?

$
0
0

Termin wirtualizacji urządzenia staje się coraz bardziej powszechny zarówno w Polsce jak i na świecie. Wiele osób jednak długo jeszcze nie będzie w stanie jasno podać definicji tego terminu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o wirtualizacji urządzeń. Na pewno korzystasz z tej technologii niemal każdego dnia, nawet o tym nie wiedząc!

Nazwa ta jest synonimem wirtualizacji urządzeń mobilnych, znany w języku angielskim jako terminu „Mobile virtualization.” Wszystko zaczęło się jednak od wirtualizacji sprzętu, która zostanie omówiona w tym artykule.

Wirtualizacja urządzeń – Narodziny koncepcji

Koncepcja wirtualizacji urządzeń została użyta po raz pierwszy już w 60. Latach XX wieku, w odniesieniu do wirtualnej maszyny lub pseudo-maszyny. Tworzenie i zarządzanie urządzeniami wirtualizacji zwane wtedy „platforma wirtualizacji”, miało pozwalać na zarządzanie zasobami (oprogramowaniem) hosta na sprzęcie sterującym. Oprogramowanie hosta symulowało środowisko wirtualne dla oprogramowania gościa i pozwalało na korzystanie z wielu systemów operacyjnych na 1 urządzeniu.


Częściowa wirtualizacja

Wiele aplikacji do wirtualizacji jest w stanie symulować tyle urządzeń, aby „goście” systemu operacyjnego do uruchomienia nie miały konieczności modyfikowania zasobów. Dzięki czemu na jednym urządzeniu można uruchomić wiele systemów zwirtualizowanych.

Wiele urządzeń natomiast jest przeznaczonych do obsługi wirtualizacji częściowej. Rozwiązanie to jest znacznie łatwiejsze do wdrożenia niż pełna wirtualizacji. Częściowe wirtualizacji służą urządzeniom do wirtualizacji w celu umożliwienia dystrybucji (udostępnienia) informacji między kilku użytkowników.

Chwilowe obciążenia bardzo dobrze przedstawia oprogramowanie VMware Essentials Plus, ten zestaw jest podstawowym narzędziem każdego administratora.

Wirtualizacji w systemie operacyjnym

Oprócz pełnej lub częściowej wirtualizacji, wyróżniamy także parawirtualizację i wirtualizację wewnątrz systemu operacyjnego. Tą ostatnią wykorzystuje się dla wirtualizacji urządzeń w przypadku serwerów fizycznych, które są dołączone do systemu operacyjnego.

Tak więc możliwe jest, że wiele serwerów wirtualnych może być bezpiecznie podłączonych do pracy na jednym serwerze fizycznym. Wtedy aplikacje będą działać na każdym serwerze, a gość będzie to wszystko widział, jako niezależne systemy.

Wracając do terminu wirtualizacji – termin ten określa różnorodne oprogramowania do wirtualizacji procesów i przeznaczony jest do pracy  systemu na wielu urządzeniach, w tym przenośnych, takich jak smarthpone, tablet, laptop itp.

Metoda wirtualizacji pozwala na jednoczesne uruchamianie wielu systemów operacyjnych (lub maszyn wirtualnych) na wielu urządzeniach, w tym także  na telefonach komórkowych, smartphone’ach lub urządzenia podłączonych do sieci bezprzewodowej.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images

Trending Articles